Login
09 July 2011
9 July - 2011 STROMNESS REGATTA

Results - Race 1

 

 

Class/PositionBoatSkipperCrew

 

Yachts 1st Enigma Dave Stevenson Simon Butcher/Karen Stevenson/Michael Sinclair 2nd JigsawBob FarrerRhys 3rd New DawnJohn HinckleyJohn Ruscoe/Liz MacMillan/Magnus Bain

3-Sail Yole 1st Gremsa Maurice Davidson Jan Andersen/Bill Sutherland

2-Sail Yole/Westray Skiff 1st Lily Allie Kikrkpatrick Martin Prentice/Dave/Alfie 2nd Helga Pat Tulloch Willie Black/Sandy Sinclair 3rd Rona Leighton Venables Willie Tulloch 4th Eve Ian Richardson Sydney Foubister

Wayfarers 1st Smyril Jimmy Clouston David Clouston 2nd Andante Michael Miller Lawrence Irvine 3rd Das Spoot Alan HaleJames Bews

Handicap 1st Aegir  (Alto) Davy SabistonMick Swannay 2nd 117289  (Laser) Lee Thomson- 3rd St George  (Laser) Jonathan Walters-

Snipes 1s tNo Fear Neil Foubister Glen Foubister 2nd Humdinger Barry Jones Sheena Taylor 3rd Freyr Pete Tipler Angus Budge 4th Go Quickly Red Malcolm Tipler Paula Hemsley 5th Aeolius Charlie Sidderfin Jack Sidderfin 6th Moonstone Andrew Leslie Joshua Brown 7th Double Dutch Kenny Holland Dave Bews 8th Hassfang Chris Moore Harvey Dunnet 9th Aquamania Malcolm Gordon Una Gordon 10th Noringa Gordon Hill Nathan Omand 11th Scooby Donny Hall Finley Hall 12th Bonxie James Burgon Neil MacMillan 13th Njord Johnny Robertson Katy Robertson 14th Smurf Mairi Fleet Magnus Woolham

 


Results - Race 2

 

CrewYachts 1st Jigsaw Bob Farrer Rhys 2nd New Dawn John Hinckley John Ruscoe/Liz MacMillan/

Magnus Bain 3rd Enigma Dave Stevenson Simon Butcher/Karen Stevenson/

Michael Sinclair

Yole/Skiff Allcomers 1st Lily Allie Kikrkpatrick Martin Prentice/Dave/Alfie 2nd Helga Pat Tulloch Willie Black/Sandy Sinclair 3rd Rona Leighton Venables Willie Tulloch RTD: Eve DNS: Gremsa

Dinghy Allcomers 1st Aegir  (Alto) Davy Sabiston Mick Swannay 2nd No Fear  (Snipe) Neil Foubister Glen Foubister 3rd Das Spoot  (Wayfar) Alan Hale James Bews 4th Humdinger (Snipe) Barry Jones Sheena Taylor 5th Hassfang  (Snipe) Chris Moore Harvey Dunnet 6th Go Quickly Red (Sn) Malcolm Tipler Paula Hemsley 7th Andante (Wayfarer) Michael Miller Lawrence Irvie 8th Aquamania (Snipe) Malcolm Gordon Una Gordon 9th Noringa  (Snipe) Gordon Hill Nathan Omand 10th Smyril (Wayfarer) Jimmy Clouston David Clouston 11th Smurf (Snipe) Mairi Fleet Magnus Woolham 12th Njord (Snipe) Johnny Robertson Katy Robertson 13th Freyr (Snipe Pete Tipler Angus Budge 14th Aeolius (Snipe) Charlie Sidderfin Jack Sidderfin 15th Double Dutch (Sn) Kenny Holland Dave Bews 16th Bonxie  (Snipe) James Burgon Lewis Burgon 17th Scooby  (Snipe) Donnie Hall Finley Hall 18th St George  (Laser) Jonathan Walters- DNS: 117289  (Laser)  and Moonstone  (Snipe)

 

Iso Tipler

 

site map | cookie policy | privacy policy | accessibility statement