Login

SPORTS

The results of recent sporting events are recorded here:

 

2017 RESULTS

DARTS

2017 MEN'S SINGLES: Won by Ivan Leslie.  Runner-up Eddie Drever.

2017 MEN'S DOUBLES: Won by Eddie Drever & Brian Moar.  Runners-up Ben Hogan & Iain Linklater.

2017 WOMEN'S SINGLES: Won by Nikki Laird.  Runner-up Shona Gray.

2017 WOMEN'S DOUBLES: Won by Linda Harcus & Linda Seatter.

2017 MIXED DOUBLES: Won by Irene Thomson & Michael Muir.  Runners-up Sandra & Keith Brumpton.

2017 NORTHERN AREA DARTS FINALS

TEAM COMPETITION: Won by Kirkwall Team of Ivan Leslie, Eddie Drever, Ben Hogan & Stevie Linlater (also won the Doubles).

POOL

2017 SINGLES: Won by Nicol Holland.  Runner-up Bob Budge.

2017 DOUBLES: Won by Bob Budge & Colin Reid.

2017 CRIBBAGE: Won by David Harcus (Fanta).  Runner-up Ivan Fotheringhame.

2017 DOMINOES: Won by Ed Barnett (Tiny).  Runner-up James Gray.

2017 INDOOR TRIPLE BOWLS: Won by Adrian Stanger, Florence Stewart & Fraser Garriock.

FISHING COMPETITION RESULTS

2017 JI HARCUS (BAIT): Won by Jack Leslie.

2017 DH KEMP (FLY): Won by Ian Hutcheon.

2017 BILLY BARNETT MEMORIAL: Won by Arthur Barnett.

2017 D LOGIE (FLY): Won by Brian Thomas.

2017 AB & JB WYLIE: Stewart Flett heaviest basket & Ian Hutcheon heaviest fish.

2017 PETER MILLER: Won by Raymond Miller.

2017 HACO MUIR CUP: Won by Jack Leslie.

2017 TENANT CALEDONIAN TROPHY: Won by Arthur Barnett

2017 WINDWICK TROPHY: Stewart Flett heaviest basket & Jack Leslie heaviest fish.

2017 FLY FISHER OF THE YEAR: Won by Ian Hutcheon.

2017 BAIT FISHER OF THE YEAR: Won by Jack Leslie.

2017 TOM NOTMAN TROPHY: Arthur Barnett, heaviest fish winner outwith competitions. 

2017 ORTAK CUP: Won by Kirkwall RBL.

2017 NATIONAL FLY FISHING: James Harcus, Jim Adams & Brian Foreman came 3rd.

2017 AREA SEA ANGLING: Won by Roy Anderson, Derek Firth & Paul Firth, heaviest basket by Derek Firth. 

 

2016 RESULTS

DARTS

2016 MEN'S SINGLES: Won by Stevie Linklater.  Runner-up Gary Wilson.

2016 MEN'S DOUBLES: Won by Eddie Drever & J. Hamilton.

2016 WOMEN'S SINGLES: Won by Linda Harcus.  Runner-up Elizabeth Irvine.

2016 WOMEN'S DOUBLES: Won by Julie Bellshaw & M. Munro.

2016 MIXED DOUBLES: Won by Neil & Katie Croy.  Runners-up B. Murray & S. Mackay.

2016 NORTHERN AREA DARTS FINALS

TEAM COMPETITION: Won by Kirkwall Team of Robbie Stanger, Leigh Shearer, Neil Croy & Martin Peace.

POOL

2016 SINGLES: Won by Colin Reid.  Runner-up Bob Budge.

2016 DOUBLES: Won by Magnus Drever & G. Budge.  Runners Up: Davie Campbell & Bob Budge.

2016 CRIBBAGE: Won by Jim Spence.

2016 DOMINOES: Won by Abbie Leask.

FISHING COMPETITION RESULTS

2016 JI HARCUS (BAIT): Won by Jack Leslie.

2016 DH KEMP (FLY): Won by Ian Hutcheon.

2016 BILLY BARNETT MEMORIAL: Won by Jack Leslie.

2016 D LOGIE (FLY): Won by James Harcus.

2016 AB & JB WYLIE: Jack Leslie heaviest basket.

2016 PETER MILLER: Won by Ken Kennedy.

2016 HACO MUIR CUP: Won by Jack Leslie.

2016 TENANT CALEDONIAN TROPHY: Won by Arthur Barnett.

2016 WINDWICK TROPHY: E. Tait heaviest fish.

2016 FLY FISHER OF THE YEAR: Won by Ian Hutcheon.

2016 BAIT FISHER OF THE YEAR: Won by Jack Leslie.

2016 AREA FLY FISHING: Won by James Harcus, Ken Kennedy & J. Adams.

2016 NATIONAL FLY FISHING: W. Thomson, B. Thomas & A. Craigie came 3rd.

2016 JIM WHYTE CUP v INVERNESS: James Harcus, Arthur Barnett & Duncan Cameron won for Kirkwall RBL, James Harcus having heaviest basket & Duncan Cameron heaviest fish.

2016 AREA SEA ANGLING: Won by Roy Anderson, Derek Firth & Paul Firth, Derek Firth heaviest basket & fish.

 

2015 RESULTS

DARTS

2015 MEN'S SINGLES: Won by Stevie Linklater.  Runner-up Neil Croy.

2015 MEN'S DOUBLES: Won by Robbie Stanger & Leigh Shearer.  Runners-up Brian Moar & Martin Peace.

2015 WOMEN'S SINGLES: Won by Yvonne Stanger.  Runner-up Julie Bellshaw.

2015 WOMEN'S DOUBLES: Won by Elizabeth Irvine & Catherine Clyde.

2015 MIXED DOUBLES: Won by Martin Peace & Sandra Brumpton.

2015 NORTHERN AREA DARTS FINALS

SINGLES: Won by Robbie Stanger of Kirkwall.

DOUBLES: Won by Robbie Stanger & Leigh Shearer.

TEAM COMPETITION: Won by Kirkwall Team of Robbie Stanger, Leigh Shearer, Neil Croy & Martin Peace.     (Will represent Highlands & Islands in 2016 National Competition).

POOL

2015 SINGLES: Won by Davie Campbell.  Runner-up Billy Taylor.

2015 DOUBLES: Won by Bob Budge & Colin Reid.  Runners-up Damien Sutherland & Darren Tait.

2015 AREA POOL: Davie Campbell won the Singles.

2015 NATIONAL POOL: Bob Budge & Colin Reid won the Doubles.

SNOOKER & BILLIARDS were not completed.

2015 CRIBBAGE: Won by Abbie Leask.

2015 DOMINOES: Won by Abbie Leask.

FISHING COMPETITION RESULTS

2015 JI HARCUS (BAIT): Won by Jack Leslie.

2015 DH KEMP (FLY): Won by H. Miller.

2015 BILLY BARNETT MEMORIAL: Won by Brian Watt.

2015 D LOGIE (FLY): Won by Ian Hutcheon.

2015 AB & JB WYLIE: Jack Leslie heaviest basket & Sandy McConnochie heaviest fish.

2015 PETER MILLER: Won by James Harcus.

2015 HACO MUIR CUP: Won by Jack Leslie.

2015 TENANT CALEDONIAN TROPHY: Won by Colin Barnett

2015 WINDWICK TROPHY: Colin Barnett heaviest basket & Sandy McConnochie heaviest fish.

2015 FLY FISHER OF THE YEAR: Won by James Harcus.

2015 BAIT FISHER OF THE YEAR: Won by Jack Leslie.

2015 TOM NOTMAN TROPHY: Arthur Barnett (2½ lbs) heaviest fish winner outwith competitions. 

2015 AREA FLY FISHING: Won by James Harcus, Billy Thomson & Brian Watt of Kirkwall.

2015 NATIONAL FLY FISHING: James Harcus, Brian Watt & Billy Thomson of Kirkwall were runners up.

2015 AREA SEA ANGLING in Thurso: Won by Billy Blance, Andrew Spence & Bertie Robertson. 

 

2014 RESULTS

DARTS

2014 MEN'S SINGLES: Won by Brian Moar.  Runner-up Robbie Stanger.

2014 MEN'S DOUBLES: Won by Craig Taylor & Iain Wilkie.  Runners-up Michael Moodie & Michael Muir.

2014 WOMEN'S SINGLES: Won by Shona Gray.  Runner-up Elizabeth Irvine.

2014 WOMEN'S DOUBLES: Won by Shona Gray & Linda Harcus.

2014 NORTHERN AREA DARTS FINALS

SINGLES: Won by Robbie Stanger of Kirkwall.

TEAM COMPETITION: Won by Kirkwall Team of Brian Moar, Craig Taylor, Robbie Stanger & Iain Wilkie.

2014 NATIONAL DARTS

Brian Moar was beaten in the Semifinal held in Blairgowrie.

2014 MIXED DOUBLES: Won by Gary Peace & Flo Stewart.  Runners-up Arthur Barnett & Doreen Kirkness.

POOL

2014 SINGLES: Won by Mervyn Sinclair.  Runner-up Andrew Milne.

2014 DOUBLES: Won by Bob Budge & Colin Reid.

2014 AREA POOL: Doubles won by Bob Budge & Colin Reid; Davie Craigie beaten in the Singles Final.

SNOOKER

2014: Won by Darren Tait.

BILLIARDS

2014: Won by Stewart Keldie.

FISHING COMPETITION RESULTS

2014 FLY FISHER OF THE YEAR: Won by Brian Watt.

2014 BAIT FISHER OF THE YEAR: Won by Jack Leslie.

2014 AREA FLY FISHING: Won by Ian Hutcheon, Brian Watt & James Harcus; Ian Hutcheon had heaviest fish.

 

2013 Results

DARTS

2013 MEN'S SINGLES: Won by Bruce Moar.  Runner-up Stevie Linklater.

2013 MEN'S DOUBLES: Won by Derek & Paul Firth.  Runners-up Bruce Moar & Martin Peace.

2013 WOMEN'S SINGLES: Won by Kay Peace.  Runner-up Susan Sutherland.

2013 WOMEN'S DOUBLES: Won by Dianne Rendall & Maureen Monkman.  Runners-up Inga Antonio & Florence Stewart.

2013 NORTHERN AREA DARTS FINALS

SINGLES: Won by Brian Moar of Kirkwall.

2013 NATIONAL DARTS FINALS

DOUBLES: Won by Stevie Linklater & Michael Bain of Kirkwall.

TEAM COMPETITION: Won by Kirkwall Team of Stevie Linklater, Bruce Moar, Michael Bain & Martin Peace.

POOL

2013 SINGLES: Won by Andrew Milne.  Runner-up Bob Budge.

2013 DOUBLES: Won by Colin Reid & Bob Budge.

SNOOKER

2013: Won by Erlend Grieve.

2013 NATIONAL SNOOKER:  Darren Tait was Runner-up.

BILLIARDS

2013: Won by Ross Corse.

FISHING COMPETITION RESULTS

2013 JI HARCUS (BAIT): Won by Arthur Barnett.

2013 DH KEMP (FLY): Won by B. Foreman.

2013 BILLY BARNETT MEMORIAL: Won by Brian Watt.

2013 D LOGIE (FLY): Won by Ian Hutcheon.

2013 AB & JB WYLIE: Ian Hutcheon heaviest basket & Duncan Cameron heaviest fish.

2013 PETER MILLER: Won by Brian Watt.

2013 HACO MUIR CUP: Won by Arthur Barnett.

2013 FLY FISHER OF THE YEAR: Won by Ian Hutcheon.

2013 BAIT FISHER OF THE YEAR: Won by Jack Leslie.

2013 AREA FLY FISHING on Harray: Won by Brian Thomas & Sandy McConnachie.

2013 NATIONAL FLY FISHING on Watten: Won by James Harcus, Brian Thomas & Billy Thomson of Kirkwall.

2013 NATIONAL SEA ANGLING in Orkney: Won by Roy Anderson, Colin Patterson & Bertie Robertson.  Roy Anderson had both the heaviest fish and basket.

 

2012 results

DARTS - 2012

2012 MIXED DOUBLES
Friday 9th March.  RESULT: Won by Arthur Barnett & Linda Seatter.

2012 MEN'S SINGLES
Friday 6th January.  RESULT: Won by Kevin Gray.  Runner-up Ivan Leslie.

2012 MEN'S DOUBLES
Friday 13th January.  RESULT: Won by Brian Moar & Martin Peace.  Runners-up Kevin Gray & Derek Firth.

2012 WOMEN'S SINGLES
Friday 10th February.  RESULT: Won by Susie Bain.  Runner-up Shona Gray.

2012 WOMEN'S DOUBLES
Friday 17th February.  RESULT: Won by Kay Pirie & Shona Gray.  Runners-up Irene Thomson & Linda Seatter.

NORTHERN AREA DARTS FINALS

In Forres on Saturday 11th February.

Team Competition. RESULT: Won by Kirkwall Team of Brian Moar, Kevin Gray, Martin Peace & Ivan Leslie, so represent Area in 2013 Nationals.

Singles Competition. RESULT: Winner Brian Moar of Kirkwall.

No Doubles Matches played.

POOL - 2012

2012 DOUBLES
Saturday 25th February.  RESULT: Won by Colin Reid & Byng Munro.  Runners up Erlend Grieve & Sean Spence.

2012 SINGLES
Saturday 18th February.  RESULT: Won by Andrew Milne.  Runner-up Davie Campbell.

AREA POOL FINALS

In Nairn.  Singles Competition. Andrew Milne of Kirkwall Runner Up.
 

 

Back to top