Login

Results 2018

Tuesday evening points racing results. Last update 20 June 2018.

Overall Points scores:

These scores are provisional based on 14 races over four evenings. The ISAF low point scoring system has been applied to race results, with no discards.

Boat 8 May 15 May 5 Jun 12 Jun 19 Jun Total
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Smurf 4 5 2 5 1 1 1 1 2 5 3 3 4 4       77
No Fear 1 2 1 2 3 2 2 2 1           2 2 5 85
Kontiki     6 6 5 5 5 4 4 4 5 4 5 5 5 5 6 98
Aeolus     3 1 6         3 4 2 1 1 1   1 107
Rio                   1 2 6 3 3 3 3 2 131
Wild Goose   4       4 3 3 3           6 4   147
Jaws     5 3 4 3 4 5 5                 149
Fiddlesticks                   2         4 1 3 166
Topaz   3                 6 5 6         176
Aquamania     4 4 2                         178
Still Game 2 1                               183

Results from Points Racing on Tuesday 19 June, three races were held, course 5, 1, 5 and in. Thanks to John Orr and Robbie Peace for managing the safety boat and Jim MacDonald for the timekeeping.

12 June Points Racing
Boat Race 1 Race 2 Race 3 Skipper Crew
Aeolus 1 DNF 1 Charlie Siderfin Susie Rendall
No Fear 2 2 5 Glen Foubister Joe Drever
Rio 3 3 2 Simon Kemp Adrian Askew
Fiddlesticks 4 1 3 Lynn Bartlett Graeme Bartlett
Kontiki 5 5 6 Derek Johnstone David Sinclair
Wild Goose 6 4 DNS Michael Foubister Sheena

Results from Points Racing on Tuesday 12 June, five races were held, course 5, 6, 5 and in. Thanks to Callum Grant and Robbie Peace for managing the safety boat and Mark Causer for the timekeeping.

12 June Points Racing
Boat Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Skipper Crew
Rio 1 2 6 3 3 Simon Kemp Tamsyn MacArthur
Fiddlesticks 2 DNF       Lynn Bartlett Graeme Bartlett
Aeolus 3 4 2 1 1 Charlie Siderfin Susie Rendall
Kontiki 4 5 4 5 5 Derek Johnstone David Sinclair
Smurf 5 3 3 4 4 Mairi Fleet John Orr
No Fear 6 1 1 2 2 Neil Foubister Kyle Harcus
Topaz DNS 6 5 6 DNF Joshua Brown Harry Siderfin

Results from Points Racing on Tuesday 5 June, four races were held. Thanks to John Orr and Callum Grant for running the safety boat and Jack and Ruby Foubister for timekeeping.

5 June Points Racing
Boat Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Skipper Crew
Smurf 1 1 1 2 Mairi Fleet Alan Donaldson
No Fear 2 2 2 1 Glen Foubister Joe Drever
Jaws 3 4 5 5 Emma Thomson Mark Causer
Wild Goose 4 3 3 3 Michael Foubister Tamsyn MacArthur
Kontiki 5 5 4 4 Derek Johnstone David Sinclair

Light winds for the second of the Tuesday evening points racing on 15 May with a westerly breeze and course 2. Thanks to Graeme Bartlett and Callum Grant for running the safety boat and Jim MacDonald for timekeeping.

15 May Points Racing
Boat Race 1 Race 2 Race 3 Skipper Crew
No Fear 1 2 3 Glen Foubister Joe Drever
Smurf 2 5 1 Mairi Fleet Alan Donaldson
Aeolus 3 1 6 Charlie Siderfin Susie Rendall
Aquamania 4 4 2 Malcolm Gordon Neil Foubister
Jaws 5 3 4 Emma Thomson Mark Causer
Kontiki 6 6 5 Derek Johnstone David Sinclair

Fine conditions for the start of the Tuesday evening points racing on 8 May with a light westerly breeze and course 10. Thanks to Jim MacDonald for the timekeeping as well as Robbie Peace, Calum Grant and Graeme Bartlett for manning the safety boat.

8 May Points Racing
Boat Race 1 Race 2 Skipper Crew
No Fear 1 2 Glen Foubister Neil Foubister
Still Game 2 1 Raymond Grieve Yvonne Grieve
Rio 3 DNF Simon Kemp Tamsin McArthur
Smurf 4 5 Mairi Fleet Alan Donaldson
Topaz DNS 3 John Orr David Stevenson
Wild Goose DNS 4 Michael Foubister Adrian Askew
site map | cookie policy | privacy policy