Login

Regatta 1966

Top

Holm Regatta 1966

Snipes:

Place Boat Number Skipper
1 Viking H2 Alfie Flett
2 Valhalla H10 H. McKenzie
3 Tyro   H. Johnstone

Merlin Rockets:

Place Boat Skipper
1 Rock n Roll J. Mowatt
2 Tyste D. Kemp
3 Freya R. Drever

Enterprise:

Place Boat Skipper
1 Teabox D. Philip
2 Glair Avalt A. D. Cramond
3 Debra J. Pierce

Cats:

Boat Skipper Race 1 Race 2
Samoa I. Eunson 1 2
Rip Tide R. Croy 2 1
Spindrift D. Thomson 3  
Never Can Tell Billy Tait   3

Mixed Centreboards:

Place Boat Type Skipper
1 Feidh Enterprise W. Greig
2 Tyste Merlin Rocket D. Kemp
3 Windiknap   J. Shearer

Fixed Keel:

Place Boat Skipper
1 Aegra A. Bryce
2 Falcon J. Rosie
3 Soosie C. Tait

Orkney Dinghies:

Place Boat Skipper
1 Eel W. Laird
2 Jane C. Bruce
3 Daisy H. Garrioch

Allcomers:

Place Boat Type Skipper
1 Selkie Enterprise K. M. Swanson
2 Rock n Roll Merlin Rocket J. Mowatt
3 Feidh Enterprise W. Greig

 

Kirkwall Regatta 1966

Snipes:

Place Boat Number Skipper
1 Erma   Jack Foubister
2 Kontiki   N. Johnston
3 Fleetwing   F. Johnston
4 Sceptre   I. Robertson
5 Valhalla   H. MacKenzie
6 La Rocca   R. Laird
7 Viking   A. Flett
8 Firewood   S. Muir
9 Tyro   H. Johnston

Merlin Rockets:

Place Boat Skipper
1 1st Attempt D. Grieve
2 Tyste D. Kemp
3 Freya R. Drever
4 Rock n Roll J. Mowatt
5 Njord Work

Enterprise:

Place Boat Skipper
1 Glair Avalt A. D. Crammond
2 Debora J. Pierce
3 Feidh W. Greig
4 Teabox D. philip
5 El Diablo Brown
6 Reiver I. Turnbull
7 Janella N. Cooper

Cats:

Boat Skipper Race 1 Race 2
Samoa I. Eunson 1 1
Rip Tide R. Croy 3 2
Nomad T. Linklater 5 RTD
Alley Cat W. Mainland 6 4
Gemini D. Kent 7 6
Spindrift D. Thomson 8 5
Lady C A. Walls 4 3
Never Can Tell Billy Tait 2 RTD

Mixed Centreboards:

Place Boat Type Skipper
1 Freya Merlin Rocket R. Drever
2 Teabox Enterprise D. Philip
3 Valhalla Snipe H. MacKenzie
4 Sceptre Snipe I. Robertson
5 1st Attempt Merlin Rocket D. Grieve
6 Fleetwing Snipe F. Johnston
7 Erma Snipe J. Foubister
8 Feidh Enterprise W. Greig
9 Glair Avalt Enterprise D. Crammond
10 Viking Snipe A. Flett
11 La Rocca Snipe R. Laird
12 Kontiki Snipe N. Johnston
13 Firewood Snipe S. Muir
14 Tyste Merlin Rocket D. Kemp
15 Rock n Roll Merlin Rocket J. Mowatt
16 Janella Enterprise N. Cooper
17 Saga Redwing W. Groat
18 Debora Enterprise J. Pearce
19 Tyro Snipe H. Johnston
20 El Diablo Enterprise Brown
21 Reiver Enterprise I. Turnbull
22 Njord Merlin Rocket Work

Allcomers:

Place Boat Type Skipper
1 Feidh Enterprise W. Greig
2 1st Attempt Merlin Rocket D. Grieve
3 Glair Avalt Enterprise D. Crammond
4 Tyste Merlin Rocket D. Kemp
5 Rock n Roll Merlin Rocket J. Mowatt
6 Valhalla Snipe H. MacKenzie
7 Teabox Enterprise D. Philip
8 Freya Merlin Rocket R. Drever
9 Viking Snipe A. Flett
10 Saga Redwing W. Groat
11 El Diablo Enterprise Brown
12 Debora Enterprise J. Pearce
13 Fleetwing Snipe F. Johnston
14 Sceptre Snipe I. Robertson
15 Tyro Snipe H. Johnston
16 Janella Enterprise N. Cooper
17 Njord Merlin Rocket Work
18 Kontiki Snipe N. Johnston
19 Erma Snipe J. Foubister
20 Reiver Enterprise I. Turnbull
21 Firewood Snipe S. Muir
22 La Rocca Snipe R. Laird
23 Karen   E. Brown
24 Emu   J. Scott
25 Puffin   J. Drever
26 Soosie   C. Tait

Inside Ballast:

Place Boat Skipper
1 Puffin J. Drever
2 Emu J. Scott
3 Karen E. Brown
4 Soosie C. Tait

 

Longhope Regatta 1966

Merlin Rockets:

Place Boat Skipper
1 Rock n Roll J. Mowatt
2 Orcadia J. Wylie

Enterprise:

Place Boat Skipper
2 Teabox D. Philip
3 Glair Avalt A. D. Cramond
1 Windiknap J. Shearer

Cats:

Boat Skipper Race 1 Race 2
Alley Cat W. Mainland 1 1
Gemini D. Kent 2 RTD
Spindrift P. Shearer 3 2

Allcomers:

Place Boat Type Skipper
1 Teabox Enterprise D. Philip
2 Windiknap Enterprise J. Shearer
3 Glair Avalt Enterprise A. D. Crammond