Login

Regatta 2003

Last update 7 March 2014

Holm Kemp Cup Stromness Longhope Kirkwall Port to Port

Holm Regatta 2003

Snipe:

Place Boat Skipper
1 Hassfang Alan Donaldson
2 Cobra Magnus Bain
3 Blue Streak John Love

Mixed Centreboards:

Place Boat Type Skipper
1 Barbarian Albacore Brian Pottinger
2 Evil Edna 505 David Sabiston
3 Dog Woof Albacore David Pottinger

Wayfarer:

Place Boat Skipper
1 Fair Dinkum Simon Butcher
2 Viad Micheal Miller
3 Ey Up Peter Mills

Merlin Rockets:

Place Boat Skipper
1 Ella Harcus Hutchison
2 Rural Girl Brian Kent
3 Skidbladner D. Hutchison

Cats:

Boat Skipper Race 1 Race 2
Phoenix G. Shearer 1 1
Katoosh E. Tait 3 2
Plum Crazy R. Flett 2 3

Allcomers:

Place Boat Type Skipper
1 Barbarian Albacore Brian Pottinger
2 Evil Edna 505 David Sabiston
3 Dog Woof Albacore David Pottinger
1st Snipe Hassfang Snipe Alan Donaldson

Kemp Cup 2003

Tennant Cup:

Place Boat Type Skipper
1 Smyril Wayfarer Jimmy Clouston
2 Evil Edna 505 David Sabiston
3 Cobra Snipe Magnus Bain

Kemp Cup:

Place Boat Type Skipper
1 Smyril Wayfarer Jimmy Clouston
2 Dog Woof Albacore David Pottinger
3 Barbarian Albacore Brian Pottinger

Stromness Regatta 2003

Snipe:

Place Boat Skipper
1 Vendetta James Stockan
2 TGB L. Moore
3 Wynora Ian Johnston
4 Fiddlesticks Neil Foubister

Wayfarer:

Place Boat Skipper
1 Smyril Jimmy Clouston
2 Eynhallow Sheena Taylor
3 Ey Up Peter Mills
4 Fair Dinkum Simon Butcher

Yoles:

Boat Skipper Race 1 Race 2
Helga W. Black 1 1
Gremsa S. Foubister 2 2
Frances I. Richardson 3 3
Ellie R. Drever 4 RTD

Cats:

Boat Skipper Race 1 Race 2
Plum Crazy V. Byres 1 2
Awesome L. Thomson 2 1
Dire Straits M. Holgate 3 DNS

Mixed Centreboards:

Place Boat Type Skipper
1 Barbarian Albacore Brian Pottinger
2 Best Kens 505 Leslie Tait
3 Ella Merlin Rocket Harcus Hutchison

Allcomers:

Place Boat Type Skipper
1 Barbarian Albacore Brian Pottinger
2 Smyril Wayfarer Jim Clouston
3 Best Kens 505 Leslie Tait

Longhope Regatta 2003

Snipe:

Place Boat Skipper
1 Jennifer John Love
2 Fiddlesticks Neil Foubister
3 Cobra Magnus Bain

Wayfarer:

Place Boat Skipper
1 Fair Dinkum Simon Butcher
2 OSC4 Micheal Miller
3 Ey Up Peter Mills

Merlin Rockets:

Place Boat Skipper
1 Ella Harcus Hutchison
2 Rural Girl Brian Kent

Hobbie Catamarans:

Boat Skipper Race 1 Race 2
Plum Crazy R. Flett 1 3
Awesome L. Thomson 2  
Phoenix G. Shearer 3 2
Katoosh E. Tait   1

Yachting World Catamarans

Boat Skipper Race 1 Race 2
Alley Cat K. Thomson 1 1
Rip Tide S. Thomson 2 2

Allcomers:

Place Boat Type Skipper
1 Jennifer Snipe Richard Lambert
2 Barbarian Albacore Brian Pottinger
3 Moonstone Snipe Andrew Leslie
1st Snipe Jennifer Snipe Richard Lambert
1st Laser Defiant Laser EPS Brian Kynoch
1st Wayfarer Fair Dinkum Wayfarer Simon Butcher

Kirkwall Regatta 2003

Snipe:

Place Boat Skipper
1 Cobra Magnus Bain
2 Eldorado Freddy Johnstone
3 Silver Fern David Harcus

505:

Place Boat Skipper
1 Evil Edna David Sabiston
2 Best Kens Leslie Tait

Wayfarer:

Place Boat Skipper
1 Hronn L. Venables
2 Smyril J. Clouston
3 Fair Dinkum Simon Butcher

Yachts:

Boat Skipper Race 1 Race 2
Gambler G. Ratter 1 1
White Magic R. Bruce 2 3
Tsarina W. Finnie 3 3
Sea Concert W. Pottinger   2

Yoles:

Boat Skipper Race 1 Race 2
Helga W. Black 1 1
Gremsa L. Wilson 2 2
Frances I. Richardson 3 3

Skiffs:

Boat Skipper Race 1 Race 2
Alice G. Rendall 1 2
Onward M. Harcus 2 1
Puffin D. Drever 3  
Tyste M. Foulis   3

Cats:

Boat Skipper Race 1 Race 2
Plum Crazy V. Byres 1 3
Katoosh E. Tait 2  
Awesome L. Thomson 3 2
Phoenix G. Shearer   1

Merlin Rockets:

Place Boat Skipper
1 Ella Harcus Hutchison
2 Rural Girl Brian Kent
3 Skidbladner R. Hutchison

Mixed Centreboards:

Place Boat Type Skipper
1 Smyril Wayfarer Jimmy Clouston
2 Barbarian Albacore Brian Pottinger
3 Cobra Snipe Magnus Bain

Allcomers:

Place Boat Type Skipper
1 Smyril Wayfarer Jimmy Clouston
2 Barbarian Albacore Brian Pottinger
3 Hronn Wayfarer Leighton Venables

Port to Port 2003

The annual port to port race was held on Sunday 16th June.

Place Holm to Hope Hope to Holm Long distance cup
1 Fiddlesticks Fiddlesticks Fiddlesticks
2 Cobra Aquamania Cobra
3 Hassfang Hassfang Hassfang
4 Aquamania Cobra
5 Mercury Too