Login

Regatta 2002

Last update 6 March 2014

Holm Kemp Cup Stromness Longhope Kirkwall Port to Port

Holm Regatta 2002

Snipe:

Place Boat Skipper Crew
1 Moonstone Neil Foubister Graham Laughton
2 Eldorado Freddy Johnstone  
3 Fleetwing Freddy Johnston  

Mixed Centreboards:

Place Boat Type Skipper
1 Cobra Snipe Magnus Bain

Wayfarer:

Place Boat Skipper
1 Hronn Leighton Venables

Cats:

Place Boat Skipper
1 Plum Crazy Richard Flett

Allcomers:

Place Boat Type Skipper
1 Dog Woof Albacore David Pottinger

Kemp Cup 2002

Tennant Cup:

Place Boat Type Skipper
1 Smyril Wayfarer Jimmy Clouston
2 Evil Edna 505 David Sabiston
3 Cobra Snipe Magnus Bain

Kemp Cup:

Place Boat Type Skipper
1 Smyril Wayfarer Jimmy Clouston
2 Dog Woof Albacore David Pottinger
3 Barbarian Albacore Brian Pottinger

Stromness Regatta 2002

Snipe:

Place Boat Skipper
1 Silver Fern David Harcus
2 Wynora Ian Johnstone
3 Hassfang Alan Donaldson

Mixed Centreboards:

Place Boat Type Skipper
1 Barbarian Albacore Brian Pottinger
2 Smyril Wayfarer Jim Clouston
3 Laser Willie Pottinger

Allcomers:

Place Boat Type Skipper
1 Barbarian Albacore Brian Pottinger
2 Smyril Wayfarer Jim Clouston
3 Hassfang Snipe Alan Donaldson

Longhope Regatta 2002

Snipe:

Place Boat Skipper
1 Silver Fern David Harcus
2 Prawn Pie John Love
3 Bonxie James Burgon

Merlin Rockets:

Place Boat Skipper
1 Ella Harcus Hutchison
2 Rural Girl Brian Kent
3 Skidbladner D Hutchison

Mixed Centreboards:

Place Boat Type Skipper
1 Evil Edna 505 David Sabiston
2 Defiant Laser EPS Brian Kynoch
3 Dog Woof Albacore David Pottinger

Allcomers:

Place Boat Type Skipper
1 Defiant Laser EPS Brian Kynoch
2 Dog Woof Albacore David Pottinger
3 Evil Edna 505 David Sabiston
1 Ella Merlin Rocket Harcus Hutchison
1 Prawn Pie Snipe John Love
1 Black Back Mirror R. Sinclair

Kirkwall Regatta 2002

Snipe:

Place Boat Skipper
1 Cobra Magnus Bain
2 Hassfang Alan Donaldson
3 Eldorado Freddy Johnston

Laser:

Place Boat Skipper
1 Skellum Ann Thorne-Large
2 Willie Pottinger
3 Solitaire David Clouston

Wayfarer:

Place Boat Skipper
1 Smyril Jimmy Clouston
2 Hronn Leighton Venables
3 Fair Dinkum Simon Butcher

Merlin Rockets:

Place Boat Skipper
1 Ella Harcus Hutchison
2 Rural Girl Brian Kent
3 Alfamo P. Marsden

Mixed Centreboards:

Place Boat Type Skipper
1 Barbarian Albacore Brian Pottinger
2 Best Kens 505 Leslie Tait
3 Defiant Laser EPS Brian Kynoch

Allcomers:

Place Boat Type Skipper
1 Smyril Wayfarer Jimmy Clouston
2 Viad R. MacArthur
3 Alfamo Merlin Rocket P. Marsden

Port to Port 2002

The annual port to port race was held on Sunday 16th June.

Place Holm to Hope Hope to Holm Long distance cup
1 Cobra Fiddlesticks Cobra
2 Hassfang Rumpus Hassfang
3 Fiddlesticks Cobra Fiddlesticks
4 Hamba Hassfang
5 Snoopy Snoopy
6 Rumpus Hamba
7 Siesta Siesta